
Bulion drobiowy stanowi ważny element wielu dań. Jest nieodzownym składnikiem i podstawą zup, sosów, gulaszu itp. Można go przyrządzić z kury, gęsi, indyka, czy kaczki i oczywiście warzyw.
Jest łatwy w przygotowaniu, ale niestety wymaga czasu i wolnego gotowania na małym ogniu. Wolne gotowanie jest podstawą dobrego bulionu.
Generalnie można przyjąć, że bulion i rosół są bardzo podobnymi zupami. Często nazwy: wywar, bulion, rosół używane są zamiennie. Można jednak przyjąć, że bulion jest wersją skoncentrowaną rosołu. Mało wody, dużo kości i mięsa. Gotowany znacznie dłużej i smak ma również intensywniejszy. Więc pomimo cech wspólnych, istnieją między nimi różnice.
Leczniczy wywar gotujemy na małym ogniu przez co najmniej 8-12 godzin. Optymalnie czas przygotowania wywaru powinien wynieść 24, a nawet 36 godzin (można to robić z przerwami).
Przygotowanie wywaru z kości jest dość czasochłonne ze względu na długość gotowania, dlatego najlepiej przygotować go sobie w większych ilościach. Wtedy możemy przechowywać go w lodówce przez 5 dni, zamrażać w mniejszych porcjach w zamrażarce i wyciągać gdy tylko potrzebujemy.
Długie i powolne gotowanie wywaru wydobywa z kości jego dobroczynne właściwości. Bogaty jest w takie składniki mineralne jak wapń, magnez, potas, czy fosfor.
Działa przeciwzapalnie i podnosi odporność.
Poza tym ma on pozytywny wpływ na nasz układ kostny, gdyż w trakcie przygotowywania wywaru rozgotowują się chrząstki, a one bogate są w kolagen i elastynę. Bulion dostarcza nam też substancji, wzmacniających stawy: glikozaminoglikanów i chondroityny.
Jeśli będziemy pić wywar regularnie, zmniejszymy podatność na kontuzje. Powinny go stosować osoby borykające się artretyzmem, chorobami stawów i tkanki łącznej. Dzięki obecności potasu wywar zmniejsza ciśnienie krwi, wspomaga układ nerwowy.
Wywar poprawia również nasz wygląd w tym stan skóry i cery. Obecny w nim kolagen regeneruje tkankę łączną, skórę i paznokcie. Zapobiega więc starzeniu się, a także niweluje jego objawy, takie jak zmarszczki, wiotczenie i suchość skóry (białko kolagenowe odżywia organizm od środka). Ponadto stymuluje procesy antyoksydacyjne w komórkach ciała.
Co więcej, wywar z kości ma pozytywny wpływ na układ trawienny. Kolagen wykazuje właściwości regenerujące. Chroni naszą śluzówkę przewodu pokarmowego. Powinny pić go osoby zmagające się ze stanami zapalnymi żołądka i jelit. Pomaga on w chorobie refluksowej i zespole jelita drażliwego. Wywar wspomaga również trawienie, a to zasługa żelatyny. W wywarze z kości znajdują się też aminokwasy: prolina i glicyna, które bezpośrednio wpływają na wydzielanie kwasu żołądkowego.
Pod koniec gotowania kości powinny się aż rozpadać, uwalniając dzięki temu cenne dla zdrowia składniki odżywcze.
Składniki
korpus z kurczaka/kaczki/ indyka
1 kg skrzydełek z kurczaka
2 udka z kurczaka
3-4 średnie cebule
4 -5 marchewek
3 łodygi selera lub połowa korzenia selera
1-2 korzenie pietruszki
4-5 liści laurowych
około 3-4 litrów wody
2 łyżki octu jabłkowego
1 łyżka soli himalajskiem